Hanefi imamın Şafilere namaz kıldırırken, ilk teşehüdde Peygambere salavat getirebilir mi? İmam salavat getirse, Şafii cemaat de getirmezse sehiv secdesi gerekiyor; bu durumda nasıl hareket etmek gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi olan imam kendi mezhebine göre kılar. Yani ilk oturuşta salavat okumaz. Ancak Tahiyyatı yavaş okuyarak Şafii cemaatin salavatları okumasına zaman tanır. Şafii cemaat ise yetiştirebilirlerse salavat da okurlar. Yetişmezse de sehiv secdesi yapmaları sünnettir.

Şafiilere göre teşehhüdde salavat okumanın en azı: "Allahumme salli ala Muhammed" demektir. Fakat salli ve barik salavatlarını okumak en ekmelidir.

Hanefi imâmı arkasında kılan bir Şâfiînin sabah ve diğer namazlarda yanılma secdesi yapması sünnetdir.

Çünkü Hanefî mezhebinden olan bir şahıs, sabahleyin kunut duâsını okumaz ve diğer namâzlarda da ilk teşehhüdte Peygamberimiz sallalâhu aleyhi veselleme salâvat getirmez, hattâ getirse kendi mezhebine göre yanılma secdesi yapması lâzımdır. Şâfiîye göre ise bunların terkinde yanılma secdesi yapıldığından imâmın selâmından sonra Şâfiî muktedinin yanılma secdesi yapması sünnetdir.