Haklıysan korkma, Hak seni korur, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde bu sözün Hz. Ali'ye ait olduğu da söylenmektedir. Hangi kaynakta yer almaktadır; kaynağıyla beraber belirtir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili sözün bir kaynağına rastlayamadık.

Bu konuda şunlar söylenebilir:

a) “(Resulüm!) O halde yalnız Allah’a güven, çünkü tuttuğun yol gerçekliği meydanda olan hak yoludur.” (Neml, 27/79) mealindeki ayette bu mana söz konuusdur.

b) Hz. Ebu Zer uzun bir hadiste şuna da yer veriyor: Resulullah bana dedi ki: “Allah(ın hak olan yolunda) başkalarının ayıplamasından korkma! Acı da olsa hakkı söyle.” (Mecmau’z-Zevaid, h. no: 7113; Kenzu’l-Ummal, h. no:44158)