Hafızların şefaat hakkı var mıdır?

Soru Detayı

- Hafızların Kuran ile amel ettikleri takdirde kaç kişiye şefaat hakkı vardır?
- Bu kişilerin akraba olması şart mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali (ra) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kim Kur'ân'ı okur, ezberler, helâl kıldığı şeyi helâl kabul eder, haram kıldığı şeyi de haram kabûl ederse Allah, o kimseyi cennete koyar. Ayrıca hepsine cehennem şart olmuş bulunan âliesinden on kişiye şefaatçi kılınır." (Tirmizî, Fedâilü'l-Kuran, 13; İbn Mâce, Mukaddime, 17.)