Günde 20 sayfa Kuran okuyan, hafızlar zümresinden mi sayılır?

Soru Detayı

- Günde 20 sayfa Kur'an okuyan ahirette hafızlar zümresinden sayılır, şeklinde bir hadis var mıdır?
- Sürekli ve çok Kuran okuyan kişilere yönelik hadis-i şerifler nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Günde 20 sayfa okuyan…” şeklindeki hadis rivayetine rastlayamadık.

Kur'an-ı Kerimi okumanın faziletine dair pek çok hadis vardır. Birkaçı şöyledir:

“Kim Allah’ın kitabından bir harf okusa karşılığında bir HASENE vardır. Bir hasene ise on katınadır.  Ben 'Elif-Lam-Mim' bir harftir demiyorum. Bilakis elif bir, lam bir, mim bir harftir.” (Tirmizi, Sevabu'l- Kuran, 17, no: 2913)

"Kim Kur'an'ı okur, ezberler, helal kıldığı şeyi helâl kabul eder, haram kıldığı şeyi de haram kabul ederse Allah, o kimseyi cennete koyar. Ayrıca hepsine cehennem şart olmuş bulunan ailesinden on kişiye şefaatçi kılınır." (Tirmizi, Sevabu'l-Kuran, 13, no: 2907)

"Kur'an'da mahir olan (hıfzını ve okuyuşunu güzel yapan), Sefere denilen kerîm ve mutî meleklerle beraber olacaktır. Kur'an'ı kekeleyerek ve zorlukla okuyana iki sevap vardır." (Buhari, Tevhid, 52; Müslim, Müsafirin, 244)

"Allah evlerinden bir evde, Allah'ın kitabını okumak ve aralarında müzakere etmek için toplanan kimselerin üzerine sekine iner, onları rahmet kuşatır, melekler etraflarını sarar ve Allah onları kendi katında bulunanlara överek anlatır." (Ebu Davud, Vitr, 14; Tirmizî, Kuran, 10)

“Kim bir gecede 10 ayet okursa gafillerden sayılmaz...” (Ebu Davud, Salat, 326)

“İçinde Kur'an’dan bir şey bulunmayan kimse harabe ev gibidir.” (Tirmizi, Sevabu'l-Kuran 18)