Hadisleri okumakla sevap kazanılır mı?

Soru Detayı

- Örneğin sadece Arapçasını veya sadece meallerini okumakla sevap kazanılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hadislerin metinlerini okumak, Kur'an’ı okumak gibi “her harfine bir sevap verileceğine” dair bir Nebevi beyana rastlayamadık. Manası bilinmezse bile Kur'an’ı okumanın sevaplı olması, Allah’ın kelamı olduğu içindir. Böyle bir sevap Kur'an’a mahsustur.

- Hadisleri okumaktan asıl maksat, manalarını öğrenmektir. Bu sebeple, manasını bilmediğimiz metnini okumaktansa manasını bildiğimiz tercümesini okumak daha doğrudur.

Bununla beraber, hadislerin tercümesini okurken, -okumasını biliyorsak- metnini de teberrüken okumak daha faziletli olur.