Hadis rivayetindeki nakil zincirinde bulunan ravilerin çoğu, hadis kitapları yazıldığında vefat etmişti. Buhari bu ravilerin güvenilir olup olmadığını nasıl biliyor da hadise sahih diyor? Mesela İmam Buhari cerh ve tadil metodnu uygularken en sonuncu...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günümüz şartlarının değer yargılarıyla düşündüğünüz için, hatalı bir mantık yürütüyorsunuz. O zamanın şartlarında bir tek hadis dahi bir elmas kıymetinde idi. Bu sebeple hadisi rivayet edenlerin durumu hadis alimlerince tedkik edilir kitaplarda yazılırdı. Hangi ravi hangi özellikleri taşıyor, hepsi kayıt altına alınıyordu. Bugün nasıl ki siyasilerin her hareketi medya tarafından kayıt altına alnıyor, her hareketi dikkatle izleniyorsa o zaman da dini konular en revaçta ve en önemli konu idi.

Bir tek hadise ulaşabilmek için günlerce yol gidilirdi. Bir ravinin hayvanına boş torbada yem varmış gibi hayvanı çağırmasını gören muhaddis, "Hayvanı aldatan insanı da aldatır." diyerek, hadis almadan geri dönmüştür. Bir diğeri "kıble tarafına doğru tükürdü" diye rivayet ettiği hadis alınmamıştır. (bk. Abdurrahman el-Yemani, el-Envaru'l-Kaşife, Beyrut, s. 90)

Daha bunun gibi çok örnekleri bulunmaktadır. Hadis alınan raviler bir defa dahi yalan söylediği görülse güvenilir kabul edilmemekte idiler.

Sonuçta, Buhari Hazretleri o ravileri görmese de gören insanların hadis rivayetine verdikleri önem ve hassasiyetle sahih kabul edilen hadisler günümüze kadar ulaşmıştır. Ravilerin özelliklerini anlatan kitaplar da yazılmıştır.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Hadislerin çeşitli yönlerden sınıflandırılması...

RAVİ...

SAHİH HADİS...

ZAYIF HADİS...

"Buhari" Hadis Kitabının güvenilirliği konusunda alimlerin görüşü nedir?..