Hadis okurken de tecvide riayet etmek gerekir mi?

Soru Detayı

- İmam Buhari bir hadis-i şerifi tecvidsiz okumuş ama Efendimiz (s.a.v.) “benim sözüm bu değil” demiş. Sonra aynı hadisi tecvidli okumuş. Efendimiz (s.a.v.) “benim sözüm bu” demiş, diye bir menkıbe görmüştüm. (Karabaş Tecvidi tercümesinin ön sözündeydi.)
- Bunun aslı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tecvid kuralları, Kur'an-ı Kerim'de uygulanır.

Bunun haricinde (ayet olmayan) hadis ve dua metinleri ile diğer Arapça konuşma ve okuma metinlerinde, bu kuralların uygulanması gerekmediği gibi fiilen de uygulanmadığı bilinmektedir.

Soruda geçen menkıbenin aslı yoktur.