Hadis-i şeriflerde aşk acısı çekenlerin ve bunu gizleyerek iffetini koruyanların "ümmetimin üstünleri" diye söyleniyor. Peki, bu aşk gizli olmak zorunda mı?

Soru Detayı

- Başkası tarafından bilinmeyenler için mi bu mükafaat?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

"Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehiddir." (bk. Kenzu'l-Ummal, h. no: 6999-7000; Hakim, Hatib)

"Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarını, Allah Teâlâ affedip cennetine koyar." (İbni Asakir)

Demek ki, dinimizde iffeti muhafaza etmek ve sevgisi sebebiyle günah işlememeye sabretmek, çok sevaptır. Çünkü genel olarak sevgi insanı kör ettiği için, insanın kendisini günah işlemekten alıkoyması zordur. Zor olan işleri başarmanın sevabı da büyük olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

"Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir." (Deylemi)

Hadisin ifadesine göre, belirtilen mükafata kavuşmak için aşkın gizlenmesi gerekir.