Hac ibadeti hicretin dokuzuncu senesinde farz kılındığına göre bundan önce hac yapılıyor muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hac, Hz. İbrahim (as)'den beri yerine getirilen bir ibadettir. Müslümanlara ne zaman farz kı­lındığı konusunda görüş birliğine varıla­mamış, kaynaklarda hicretin 5, 6, 7, 8,9 ve 10. yıllarının ileri sürüldüğü görü­lür. Kurtubî, 9. yılı benimseyen âlimlerin görüşlerine katılmıştır. 9. yıl­da farz kılındığı görüşünün daha kuvvetli olduğu anlaşılmaktadır. Buhârî, Nevevî, İbn Teymiyye ve İbn Kayyim el-Cevziyye bunu benimsemişlerdir. Nitekim Buhâri'nin delil getirdiği,

"Ona yol bulabilen­lerin Beytullah'ı haccetmesi Allah'ın in­sanlar üzerinde bir hakkıdır."(Âl-i İmrân 3/97)

mealindeki âyet o yıl nazil olmuştur.(Buhârî, "Hac", I).

Câbir b. Abdullah tarafından nakledilen ve Hz. Peygamber (asv)'in üç defa hac yaptığını, ikisinin hicretten önce, bi­rinin hicretten sonra olduğunu haber ve­ren hadise (Tirmizî, "Hac", 6) dayanarak Peygamberimiz (asv)'in Hicretten önce de hac ibadeti yaptığı anlaşılmaktadır.

Nitekim namaz ve oruç ibadetleri farz kılınmadan önce de Peygamberimiz (asv) bu ibadetleri yapmıştır.