Hacerü'l-Esved taşının öpülmesi doğru mudur?

Soru Detayı

- Bu taşa gereken saygı ve sevgi ne şekilde gösterilmelidir?
- Bu konuda Hz. Peygamberin uygulaması nasıl olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fakihler, Hacerü’l-Esvedi öpmenin uygun olacağı görüşündeler. (bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/151).
Meşhur bir rivayette Hz. Ömer (ra) Hacerü’l-Evsedi öpmüş ve şöyle demiştir:

“Vallahi ben senin bir taş olduğunu biliyorum. Eğer Hz. Peygamber (asm)'in seni öptüğünü görmeseydim, seni öpmezdim.” (bk. Nevevî, Mecmu, 8/29).

Demek ki, Hacerü'l-Evsedi öpmek sünnettir. Ancak eğer izdiham varsa, insanlara eziyet olacaksa, uzaktan selam ile yetinmeli, Müslümanlara eziyet etmemelidir. Çünkü Hacerü’l-Evsedi öpmek sünnet ise, insanlara eziyet etmek haramdır.

Sağlık açısından bir zararı olmaz. Aksi takdirde benzer şeyler camiler için de söylenebilir. Bu gibi konularda Allah’a itimat etmek gerekir.