Gusülde ağza ve buruna su vermenin ölçüsü nedir?

Soru Detayı

- Unutulursa tekrar gusül almak gerekir mi?
- Ben gusül abdesti alırken ağza ve buruna su verme işini acele yaptım, bilerek ve tam olmadı. Gusülden sonra tekrar sadece ağza ve buruna su verme işini yaptım, guslüm kabul oldu mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gusülde bir defa ağza bir defa buruna su vermekle farz yerine gelmiş olur. Buna mazmaza ve istinşak denir.

İstinşak, suyu burnun içine çekerek yumuşak yerlerine ulaştırmaktır. Suyu burnuna nefesle çekmek şart değildir. Suyu buruna akıtmak suretiyle de istinşak gerçekleşir.

Ayrıca, buruna su verirken, suyu genzine kadar çekmeye gerek olmadığı gibi, burnun sızlaması da gerekmez.

Şayet unutursanız, sonra yalnızca ağza ve buruna su vermeniz yeterlidir. Tekrar gusül almaya gerek yoktur.