Günlük tutmak günah olur mu?

Soru Detayı

- Ben günlük tutmak istiyorum, günlük tutmam günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günlük tutmak; yani her gün bir deftere veya yazılacak yere, o gün kayda değer gördüğünüz olup bitenleri yazmak günah olmaz.

Ancak günah olan şeyleri yazmak uygun olmaz. Zira Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, Allah’ın gizlediği günahı, kişinin kendisinin de gizlemesini istemiştir:

"Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı alenî işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötü bir ameli Allah örtmüştür. Ama, sabah olunca o: 'Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!' der. Böylece o, geceleyin Allah kendisini(n işlediği günahı) örtmüş olduğu hâlde, sabahleyin, üzerindeki Allah'ın örtüsünü açar. İşte bu da günahı alenî işlemenin bir çeşididir." (Buharî, Edeb 60; Müslim, Zühd 52-2990)