Güneşe ve Ay'a karşı abdest bozulması niye mekruhtur?

Soru Detayı

- Güneşe ve Ay'a karşı abdest bozulmasının mekruh olduğunu okudum bir yerden. Bunun nedeni nedir acaba? Ay'a ve Güneşe kutsiyet atfetmek olmuyor mu bu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alimlerimiz, fıkıh kitaplarının kerahiyet bölümlerinde, "Avret yerlerini, güneşe ve aya karşı çevirmek mekruhtur.” demişlerdir. Ancak bu, tenzîhen yani helale yakın mekruhtur.

Bunun mekruh olması, güneş ve ayın Allah’ın iki büyük ayeti olmasındandır. Bunlara hürmet, esasen Allah’a hürmet etmek demektir. Ayrıca, bizzat ay ve güneşin kendisine karşı dönerek abdest bozmanın mekruh olmasının, onlarla beraber olan meleklere saygı göstermek bakımından olduğu da söylenmiştir.

Fıkıh kitaplarındaki açıklamalardan anlaşılan şudur ki, güneşle aya karşı durmaktan maksat, mutlak surette onların aynlarına (yani bizzat kendilerine) karşı avret yerlerini döndürerek abdest bozmaktır. Bulundukları tarafa veya ışıklarına karşı durmak değildir.

Buna göre, bizzat güneş ve ayın kendisine dönülmezse veya kapalı bir alanda olursa mekruh olmaz.

Özetle, ay ve güneşin aynına karşı dönerek abdest bozmak hoş karşılanmamış ise de günah değildir.