Günahlara karşı ne yapmak gerekir? Şirk günahı affedilir mi?

Soru Detayı
Biz insanlar bilerek veya bilmeyerek defalarca küfre giriyor veya küçük veye büyük günahlar işliyoruz. elbette ALLAH,ın rahmetinden ümit kesmek olmaz fakat buna bende dahil olmak üzere kimi insanlar bu günahların altında ezildigimizi hissediyoruz. YÜCE RABBİMİZE ne kadar çok gönülden layık bir kul olmak arzusunda olsakta nefsimize galip gelemeyebiliyoruz. buna ragmen içimizde ALLAH korkusu var. böyle bir durumdaki insanların durumu ne olabilir? tevbe etsekte affı olmayan günah var mı?