Günahından vazgeçen müminin bütün geçmişi temizlenir mi?

Soru Detayı

- Enfal 38’e göre kafirler imana gelseler geçmişlerinin bağışlanması kesindir.
- Buna göre, fasık bir mümin fıskından vazgeçse aynen kafirlerde olduğu gibi bütün geçmişi bağışlanır mı?
- Eğer evet ise, örneğin kılmadığı namazlar, tutmadığı oruçlar, yediği kul hakları.. bağışlanır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kâfir olan kimse daha önce iman nedir, amel nedir bilmediği için, iman etmekle geçmişine bir sünger çekilir. “İslam, kendinden önceki günahları siler.” (Müslim, İman, 54.) manasındaki hadis-i şerifte bu gerçeğin altı çizilmiştir.

Ancak, bir Müslüman işlediği günahın bir isyan olduğunu bildiği halde işlemiştir. Bu sebeple, bir mümin fıskından vazgeçse bütün geçmiş günahlarının af olunacağına dair bir garantisi yoktur. Ayet ve hadislerde vurgulanan husus şudur:

“Kim tövbenin şartlarını yerine getirmek suretiyle nasuh bir tövbe ederse, tövbesi kabul edilir ve günahları silinir.”

Fakat, günahların tövbesinin farklı şartları vardır. O şartlar yerine getirilmeden “nasuh tövbe” olmaz. Örneğin, namaz kılmamış birisinin bundan yapacağı tövbenin bu günahının silinmesi için kılmadığı namazlarını kaza etmesi şarttır. Oruç, zekat, hac gibi ibadetlerin tövbesi de böyledir. Keza, bir insan hırsızlık, gasp gibi insan haklarını ilgilendiren bir günahtan tövbe etmesinin yanında ayrıca, aldığı malları sahibine geri vermesi veya onun tarafından af olunması ile mümkündür.

Ayrıca küfür bir bütünlük içerisinde değerlendirilir. Bu sebeple “küfrü terk etmek ve ondan tövbe etmek” manasına gelen “iman etmek”, geçmiş bütün günahların affına vesile olur.

Fakat, Müslümanın işlediği günahların her biri kendi başına bağımsız bir suçtur. Örneğin, hırsızlık yapmak, namaz kılmamak, gasp etmek gibi günahların tövbesi de tek tek değerlendirilir. Kişi de günahlarının bir kısmından tövbe eder, bir kısmından da tövbe etmeyebilir. Şartlarına uygun olarak tövbe ettiği günahları af olunur, etmediği günahları ise af olunmaz.