Gök Kubbesi aşılamaz mı?

Soru Detayı

- İnternette “Gök Kubbesi aşılamaz” diye bir bilgi okudum, bunu araştırdım fakat çok fazla bilgi kirliliği ile karşılaştım ve net bir sonuç bulamadım.
- İnsanlığın Ay’a gitti diye resimler videolar var, onlar yalan mı söylüyor yoksa “Gök Kubbesi aşılamaz” deyimi Meteorlar ve diğer zararlı şeyler için mi yazılmış?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gök kubbesi, bazen “dünyaya en yakın gök”, atmosfer gibi yerler kastediliyor. Soruda da işaret edildiği gibi burası zaten aşılmıştır. İnsanların Ay ve daha yukarısına çıkmaları söz konusudur.

Fakat eğer "gök kubbesi"nden” yerküresinin damı gibi görünen genel manasıyla gökler kastediliyorsa buraları geçmek mümkün değildir. “Gök seyahatleri” yalnız Güneş sistemini ilgilendiren bölgelerde cereyan etmektedir.

Milyarlarca yıldızları, galaksileri, güneşleri barındıran diğer bölgeler insan zihni için âdeta sonsuzdur ve aşılamaz.

Kaldı ki, yıldızların bir kısım “sabit yıldızlar” beka âlemi olan ahiret alemlerine bakar…