Gergedan eti helal midir?

Soru Detayı

- Bildiğim kadarı ile Gergedan boynuzunun bazı yararları olduğu, buna bağlı olarak da avlanılmaktadır.
- İslam’da bir hayvan tek bir şeyden ötürü avlanıp geri kısımlarının atılması uygun değildir diye biliyorum.
- Peki gergedan eti yemek caiz midir? Boynuzu dışında eti de yenebilir mi?
- Mezheplerin ve alimlerin bu hayvan hakkında bir görüşü var mıdır?
(Bu mesele hakkında araştırdım ama bilgi bulamadım lütfen tek cümleler yerine ayrıntılı ve tatmin edici bir cevap verir misiniz.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili kaynaklara baktık, gergedanın ot vb. ile beslendiğini öğrendik.

Bu hayvan dişleri ile av yapıp hayvan eti yemiyorsa ki, öyle olduğu anlaşılıyor, eti yenir.