Geç saatte uyanmak günah mı?

Soru Detayı

- Namazları kaçırmasam da tatil günlerinde geç saatte uyanıyorum, günah mı?
- Yani geç saatte uyanmak günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Güneş doğmadan önce kılınan sabah namazı eda olarak geçerlidir. Güneş doğduktan sonra kılınacak sabah namazı kaza olarak geçerlidir.

Sizin “geç saat” dediğiniz vakti bilmiyoruz. Eğer namaz kazaya kalacak şekilde gecikmişseniz, elbette günahkâr olursunuz. Çünkü namazı vaktinde kılmak farzdır, meşru bir mazereti olmadığı halde namazı vakti içinde kılmayan, büyük günah işlemiş olur.

Ancak, sabah namazını kıldıktan sonra, hafta sonu diyerek uyumuşsanız ve geç kalkmışsanız bunda bir günah yoktur.

Bununla beraber, eğer sabah namazından sonra uyunacaksa, kerahet vakti geçtikten sonra uyumayı tercih etmek sünnete uygundur. Kerahet vakti içinde uyumak ise günah değilse de sünnete uygun değildir.