Gayrimüslimlerden bağış toplamak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben bilgisayar yazılımı öğrenmekle uğraşıyorum. Ama bundan para kazanma kısmı biraz sıkıntılı. Önümde 3 tane seçenek var.
1. Uygulama yapıp üzerine reklam ekleyip öyle para kazanmak.
2. Uygulama yapıp ücretle insanlara satmak.
3. Uygulamayı ücretsiz ve reklamsız yapıp bağış toplama sistemi yapıp insanlardan bağış toplamak.
- Ama ben üçüncü kısmı uygun gördüm ama uygulamamı gayrimüslimlerde kullanacağı için onlarda bağış yapabilir. Ama bilmiyorum hangi parayla bağış yapacaklarını. Bu caiz midir?
- Diğer sorum ise birisinin yazdıklarını (kitap, website vs.) kendi fikirlerimi de ekleyerek onu uygulama içinde kullanmak hırsızlık mı olur?
- Ama bu kopyadan kastım kişinin yazdıklarını yüzde yüz kopyalamak değil, onun yazdıklarını değiştirip öyle uygulamaya koymak. Bu caiz midir?
- Bu uygulamayı play store gibi uygulama mağazalarına koymak caiz olur mu? Çünkü play store’un içinde haram uygulama vb. var.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman olmayan kimselerin de hediye ve bağışları kabul edilebilir; yeter ki, bu, Müslümanı, kâfir karşısında zillete düşürmesin.

Yazarlar, konuşmacılar, ders anlatanlar… birçok kitabı okurlar, onlardan istifade ederler, iktibas (alıntı) yasaklanmamış ise sahibinin adını vererek alıntı yaparlar. Fikri birinden alıp kendi ifadeleri ile yazabilirler… Bütün bunlar caizdir.

Caiz olmayan, sahibinin izni bulunmadan alıntı yapmak ve sahibi, adını zikrederek izin vermiş ise, sahibinin adını anmadan (kendine mal ederek) alıntı yapmaktır (intihal). İşte bunlar caiz olmaz.

Haram alım satımın ve eylemlerin reklamını yapmak, insanları bunlara yöneltmek caiz değildir.