Kurban hisse bağış parasının bir kısmını hayra kullanmak caiz midir?

Soru Detayı

- Vakıf veya cemaat olarak, aldığımız kurban hisse bağış parasının veya hisse parasının bir kısmını kurbanı alıp bir kısmını öğrenciler için kullanmak caiz midir?

- Mesala, hisse bağış parası 500 TL., yedi kişilik kurban bedeli 3.500 TL.; biz bu paranın 3.000 TL.si ile kurban alıp kessek, 500 TL.sini talebeler için kullansak, olur mu?

- Aynı durum normal hisse için de geçerli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vekalet verenin istediği evsafta bir kurbanı, tahmini olarak aldığınız paradan daha ucuza alırsanız, artanı ya sahibine geri vereceksiniz veya daha başta artanı hayırda kullanmaya da vekalet alacaksınız; yani bunu bir şekilde beyan edeceksiniz.