Gayrimüslime son nefesinde iman nasip olur mu?

Soru Detayı

- İyi huylu gayrimüslimlerin son nefesten önce iman ile nasiplenmesi mümkün müdür?
- İsmail Hakkı Bursevi Hazretlerinin Ruhul Beyan tefsirinde özetle, bazı gayrimüslimlerin herkese cömert davrandıkları, iyilik ettikleri, böyle olmanın ebedi saadet sahiplerinin alameti olduğu ve böyle olanların son nefeslerini vermeden imanla nasiplenebileceği, hatta Hz. Peygamberin öyle iyi huylu gayrimüslimlere ölmeden önce ruhaniyetinin gelip onlara iman telkin edebileceği gibi ifadeler mümkün müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hidayet (iman), kulun iradesini kullanmasından sonra, Allah'ın o kulun kalbine koyduğu bir nurdur.

Söz konusu bilgiler bir temenniyi ifade etmektedir. Allah dilerse, iman nasip eder. Ancak, bunu teyid eden bir ayet veya hadis kaynağını görmeden buna kesin bir bilgi olarak bakamayız. Ümit ise her zaman vardır ve olmalıdır.

Bununla beraber, sadece iyi huy yetmez; iradeyi kullanıp imanı seçmek de gerekir.

Nitekim Peygamber Efendimizi (asm) gece gündüz kollayan, o oturmadan sofraya oturmayan amcası Ebu Talip, iman etmeyi irade etmediği için iman nasip olmadı.

Demek ki, gayrimüslim birine son nefesinde iman nasip olabilir, ama bunun için irade etmesi gerekir.