Gayri müslim olan karı koca, Müslüman olurlarsa yeniden nikah kıydırmaları gerekir mi?

Soru Detayı

- İki evli çift var biri Ehl-i kitap'tan diğeri başka inançtan (Budist, Ateist v.s.) Bu evli çiftler iman ettiler, bunların nikah durumları nedir?

- Tekrar İslam'a göre nikah yapmaları gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber el-Haris b. Kays'ın Müslüman olmadan önceki nikâhını Müslüman olduktan sonra da geçerli kılmış, bu nikahın daha önce şartlarına uygun olarak kıyılıp kıyılmadığı üzerinde durmamıştır:

İbn Abbas'dan rivayet olunduğuna göre Peygamber Efendimiz (asm) zamanında bir adam Müslüman olup (Hz. Peygamberin huzuruna) gelmiş, sonra Müslüman olarak karısı da (çıkıp) gelmiş (adam):

"Ey Allan'ın Rasûlü, bu da benimle beraber Müslüman oldu.", deyince (Hz. Peygamber) kadını ona iade etmiştir. (Ebû Dâvûd, Talak, 23; İbn Mâce, Nikah, 60; Tirmizî, Nikah 43)

Buna göre, Müslüman olmayan karı-koca, birlikte Müslüman olurlarsa eski nikahları geçerli olarak kalır. Yeniden bir nikah kıymak gerekmez. Neseben veya süt yoluyla kardeşlik gibi nikahı ibtal eden bir durum yoksa, onların eski nikahları geçerli sayılır. Bu nikahın, şartlarına uygun olarak kıyılıp kıyılmadığını araştırma yoluna gidilmez.