Futbol oynamak, takım tutmak caiz midir?

Soru Detayı
Takımlar üzerine kumar gibi idda falan oynuyorlar, şikeler dönüyor. Futbolcu olmak, takım tutmak ne kadar doğru veya caizdir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Futbol oynamak caizdir. Takım tutmaya gelince; rakip takımın taraftarına hakaret etmemek ve onlara zarar vermemek ve kalben kırgın olmamak şartıyla caizdir.

Futbol için Müslüman kardeşimize hakaret etmek, onlara darılmak gibi İslam'ın yasakladığı şeyleri yapmak haramdır. Buna çok dikkat etmek gerekir. Çünkü en çok suistimal edilen nokta burasıdır. Bazen kişi takımı gol yediği için karşı takımın futbolcu ve taraftarına hakaret etmektedir. Hatta fiili müdahalede bulunmaktadır.

İslamiyet'in ruhuna ters düşen her türlü hareket ve sözlerde bulunmak caiz değildir. Şaka yolla dahi olsa bunlardan uzak durulmalıdır.

İslam dini her türlü kötülük ve incitmeye karşıdır. Çünkü, İslam insanı insan etmeye gayret ediyor. Hakiki insaniyet mertebesine ulaştırır. Bu nedenle İslam, "İnsanı her türlü kemalat ve güzelliğe ulaştıracak emirleri verdiği gibi, her türlü rezilliğe ve çirkinliğe götürecek fiilleri de yasaklamıştır."

Bu külli kaidelerden hareketle diyebiliriz ki, küfür ve sövme dediğimiz karşıdaki insanları rencide ve rahatsız eden her türlü fiil günahtır ve haramdır. Çünkü Müslümanları rencide etmek haramdır ve insanı günahkar eder. Hatta kafir bile masum ve hatasız olsa, onu rahatsız etmek İslam dininde yasaktır. Çünkü, Peygamberimiz
(a.s.m)

“Kim bir zımmiye eziyet etse, şüphesiz ben onun hasmıyım / düşmanıyım."(el-Hindî, Kenzu’l-Ummal, IV / 618; el-Camiu’s-Sağîr, I / 1210)

diye buyurmuştur.

Futbol oyunları üzerinde iddialaşmak ve kumar oynamak ise kesinlikle haramdır.