Futbol oynamakta bir sakınca var mı? Alınan transfer parası helal olur mu? Bu para ile yardım yapılabilir mi?

Tarih: 23.07.2006 - 19:24 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Futbol oynamak caizdir. Fakat futbolu bir geçim vesilesi kılmak caiz olmakla beraber, hoş karşılanmamaktadır. Çünkü, başka olgun ve ciddi işler varsa, o işlere teveccüh etmek daha iyidir. Ama yine de caizdir.

Futbolcular tarafından alınan transfer parası helaldir. Bu parayla yardım yapılabilir.

Kulüp namına futbol oynamak üzere kendini kiralayan kimsenin ücretini alması helaldir. Ücreti ödeyenin kazancında haramın bulunması da meşru bir akit sonucu o kişiden ücret almayı haram kılmaz; parayı haramdan kazanan sorumlu olur, helalden kazanan sorumlu olmaz. Paranın kendisi kirli değildir, onu kirleten kazanma yoludur.

Futbola ilgi duyanları bu iş meşgul ediyor, eğer böyle bir meşguliyet olmasa bu insanlar ne yapacak, ne ile meşgul olacaklar; bunu da hesaba katmak gerekiyor. Bazı futbolcuların oyun esnasında sergiledikleri dindarca davranışları yüzbinlerce genci dinden haberdar ediyor, bir çeşit tebliğ oluyor.

Spor alet edilerek yapılan günahların içinde futbolcu yoktur, o oyununu oynuyor, ücretini alıyor. Üçüncü şahısların oyuna başladıkları meşru olmayan eylemler oyunun ayrılmaz parçaları değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun