Fahiş sözler konuşmanın, cinsel içerikli fıkralar anlatmanın mesuliyeti ver mıdır?

Soru Detayı
Fahiş konuşmak, cinsel içerikli fıkralar anlatmak insanı mesuliyette bırakır mı. Böyle konuşan insanları bu huylarından vazgeçiremiyorsak onlarla olan ilişkiyi kesmemiz mi gerekir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini her türlü kötülük ve incitmeye karşıdır. Çünkü, İslam insanı insan etmeye gayret ediyor. Hakiki insaniyet mertebesine ulaştırır. Bu nedenle İslam, insanı her türlü kemalat ve güzelliğe ulaştıracak emirleri verdiği gibi, her türlü rezillikten ve çirkinlikten uzaklaştıracak fiilleri de yasaklamıştır.

Bu külli kaidelerden hareketle diyebiliriz ki, fahiş sözler ve karşıdaki insanları rahatsız eden her türlü fiil ve söz günahtır ve haramdır.

Fahiş sözler kullanan insanları rencide etmeden ikaz etmeliyiz. Buna rağmen devam ediyorsa o meclisi terketmek evladır.