Firavun veya eşi Asiye kısır mıydı?

Soru Detayı

- Firavun ve eşi Asiye’nin ikisinden birinin kısır (çocuk sahibi) olup olmadığı hakkında ayet veya hadis var mı?
- Bunların çocukları olmuş mu?
- Ayetlerde Asiye’nin Hz. Musa çocuk olarak bulunduğunda, bizim çocuğumuz olsun demiş sanırım. Bu ayeti de dikkat aldığımızda Firavun ve Asiye’nin kendi çocukları konusunu ve bunların ikinin veya birinin kısır olup olmadığınız merak ediyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konunun detaylarına ayet ve hadislerde rastlayamadık.

Ancak bazı âlimlere göre, Firavun’un çocukları oluyordu, fakat oğlan değil, kız çocuğu oluyordu. Bu sebeple, Asiye Hz. Musa için: “...bunu evlat edineceğiz...” (Kasas, 28/9) demişti. (bk. Mücahit, Tefsir, ilgili ayetin tefsiri)

Diğer bazı âlimlere göre, Asiye’nin çocuğu olmuyordu, bu sebeple onu görür görmez sevdi ve çocuk edinmek istedi. (bk. Razi, İbn Kesir, Kurtubi, Meraği,  ilgili yer)

Bazı âlimlerin ifadesi şöyledir: “Asiye’nin çocuğu olmuyordu, çünkü kısırdı.” (bk. Muhammed b. Latif, Evdahu’t-tefasir, ilgili yer).

Alusi’nin İbn Abbas’tan naklettiğine göre, o gün Firavun’un bir tek kızı vardı… (bk. Alusi, ilgili yer)

Bu bilgilerden anlaşılıyor ki, Firavun ve karısının ikisi veya birinin kısır olup olmadığına dair ayet veya hadislerde bir bilgi yer almamıştır.