Firavun öldüyse, nasıl kurtarılır?

Soru Detayı

- ​İsra: 103, Yunus: 90-92 ayetindeki Firavun'un ölmesi veya kurtarılması çelişkili midir?
- Yunus: 90-92 ile İsra: 103 ayeti arasında çelişki olduğunu, birinde Firavun'un öldüğünü, birinde kurtarıldığını iddia edenlere ne cevap verilmeli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetlerin mealleri şöyledir:

“Firavun bunun üzerine onları memleketten sürmek istedi. Biz de onu ve beraberindekilerin hepsini suda boğduk.” (İsra, 17/103)

(Ey Firavun!) Senden sonra geleceklere ibret olman için, bugün senin bedenini (cansız olarak) kurtaracağız. İşte insanlardan birçoğu, hakikaten ayetlerimizden gafildirler.” (Yunus, 10/92)

Bu iki ayet arasında herhangi bir çelişki söz konusu değil.

Birincide Firavun ve beraberindekilerin boğulmasından, ikincisinde ise, bir ibret vesikası olsun diye cansız bedeninin (kendisi değil) korunacağı ifade ediliyor...