Filistinli Müslümanlar şimdiki durumda en iyisi ne yapmalıdırlar ve başka Müslümanlar onlar için ne yapabilirler?

Tarih: 18.07.2006 - 12:11 | Güncelleme:

Soru Detayı
- Başka ülkeye cihada gitmek için aileden izin almak gerekir mi? - Kâfirlere karşı cihad eden Müslüman kardeşlerimize nasıl yardım edebiliriz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Herkes mesul olduğu alan kadar veya elinin ulaştığı yere kadar hesaba çekilecektir. Bizim bulunduğumuz ortamda -Allah bizi ve tüm Müslümanları muhafaza etsin- savaş gibi bir afet olmadığı için, hem Allah'a şükretmek hem de savaş olmasını istememek gerekir. Çünkü, musibet istenmez, nimette şükür ister.

Müslüman ülkelerdeki savaştan bizler ferdi olarak mesul değiliz. Bir mesuliyet varsa devlet yetkililerine ait olur. Bu bakımdan ailenin rızası olmadan gitmek doğru değildir.

Filistindeki duruma gelince, oradaki kardeşlerimize gidip yardım etme gibi bir imkânımız hem yoktur. Onların alem-i İslam'dan asker talep etme (gayriresmî bile olsa) gibi bir girişimleri olmadığından, nereye gidip toplanılacağı veya kime müracaat edileceği gibi durumlar işi zora sokmaktadır.

Ayrıca onların adama ihtiyacı yoktur. Çünkü, koca bir millet bir avuç insana karşı koyamama gibi bir şey düşünülemez. Onların en evvel şuurlu bir şekilde toplanıp, birleşmeleri gerekir. Böyle bir birleşme sağlandığı taktirde inşaallah muzaffer olacaklar.

Demek ki, onların şu anda gıdaya, silah almak için paraya, ilaca, şuura ve her şeyden önce samimi duaya ihtiyaçları var.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun