Fil suresinde geçen, ebabil kuşlarının küçük taşlar taşıyarak ebrehenin ordunusu zelil etmesi olayının, bir yanardağ patlaması olabileceğini söyleyenler vardır. Bunu değerlendirir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’ın ayetleri için yapılan yorumların makbul olmasının en birinci şartı, ayette kullanılan Arapça ifadeye ters düşmemektir.

Örneğin, Fil suresinin ilgili ayetinde kullanılan “Tayr” kelimesi kuş demektir. “Ebabîl” kelimesi, peş peşe gelen gruplar demektir. “Hicaret” taş demektir.  Buna göre, eğer TAYR/KUŞ kelimesini yanardağ olarak yorumlarsak, bu ayetin açık ifadesiyle tamamen alakasız bir yakıştırma olur.

Kaldı ki, Fil hadisesi Hz. Peygamber (asm)'in nübüvvetinden kırk yıl önce olmuştur. Bu demektir ki, hadise çok yeni, onu gören bir çok insanların varlığı söz konusudur ki, tarih-siyer kaynakları bu bilgileri vermiştir.

Hiçbir tarih kaynağında bu olayın “bir yanardağ patlamsı” olduğuna ima eden bile yoktur. Allah’ın bu sureyi “Görmedin mi?..” soru edatıyla başlatması, bu olayın Hicaz bölgesinde çok iyi bilinen bir olay olduğunu göstermektedir. Kaldı ki orada yanardağ olsaydı, şu anda bile biliniyor olacaktı.

Bu sebeplerden, lüzumsuz yere, sırf mucizeyi normal bir hadise şekline sokma çabasının bir ürünü olarak, İslam alimlerinin icmaına aykırı bir şekilde ayetin zahirini incitecek yorumlardan kaçınmak her takva sahibinin uyması gereken bir edeptir.