Oruç tutulan akşamlarda öncelikle iftar yemeğini mi yemeli, yoksa akşam namazını mı kılmalı?

Soru Detayı
Akşam ezanı okunduğunda su ile orucumuzu açtıktan sonra, önce akşam namazını kılmak sonra iftar etmek mi daha doğrudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akşam namazı girdiğinde, sofra konulup yemek hazır olunca, önce yemeği yemek, sonra akşama namazını kılmak müstehabdır.

Çünkü namaz kalb huzuru istemektedir. Sofradaki yemek nefsi harekete geçirip kalbin huzurunu kaçırabilir. Nitekim Resulullah Efendimiz (asm) bu hususa temasla şöyle buyurmuştur:

"Akşam yemeği konulup hazır olunca önce yemeğe başlayın, akşam namazını kılmadan bu ihtiyacı yerine getirin."

Diğer bir rivayette buna yakın bir anlatımla buyuruluyor ki:

"Akşam yemeği takdim edilince (sofra hazır olunca), akşam namazını kılmadan önce yemeğe başlayın." [Buhari - Müslim: Enes b. Malik (ra) den. İslam Fıkhı, Celal Yıldırım]

- Oruç tutulan akşamlarda öncelikle iftar yemeğini mi yemeli? Yoksa akşam namazını mı kılmalı?

Akşam vaktinin girdiği kesin olarak biliniyorsa, önce hurma, su gibi bir şey ile oruç açılır, sonra namaz kılınabilir. Yemeği acele olarak yiyip, sonra namaz kılmak da uygundur. Ancak iftar sofrasında çeşitli yemekler olduğu için, akşam namazı gecikebilir.

Namazı ilk vaktinde kılmak en güzelidir. Bu bakımdan orucu açtıktan, iftar ettikten sonra namaz kılnabilir.

Bununla beraber, yemek hazırken namaz kılmanın mekruh olduğu görüşü de vardır. Başta da söylediğimiz gibi, bundan maksat namaz kılarken aklın yemekte olmasından namazı hakkıyla eda edememek neticesini vereceğidir. Yemek yemek namazın vaktini fazlasıyla ertelemeyecekse, bu yolu izlemek daha iyidir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi, orucu Efendimiz (asm)’in tavsiyeleri doğrultusunda ezanla birlikte açtıktan sonra da namazı çok geciktirmemek için onu edâ etmek, daha sonra da iftarımızı yapmak en uygun görüş olmaktadır. Böylece oruç Efendimiz (asm)’in tavsiyesi doğrultusunda erken açılmış, namaz da erken kılınmış olur.