Fazla kaza namazı kılmanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Fazlanın hükmü nedir, ölçüsü nedir?” bunu bilmek gerekir.

Şunu söyleyebiliriz ki, bir şeyin fazla olması, onun ihtiyaçtan fazla olması anlamına gelir.

Buna göre, eğer bir insanın fazlaca kazası varsa, onun fazla kaza namazı kılması -aşırı manasında- fazla sayılmaz ve kılması da gereklidir.

Ancak kişi üzerinde kaza olmadığına kanaat getirdiği halde, sürekli kaza namazı kılması isabetli değildir. İhtiyat payı olarak “belki de kazam var” diyerek bazen kılabilir, fakat bunu sürekli kılması aşırı sayılabilir.