Farkındalık bir yetenek midir?

Soru Detayı

- Derin düşünmek, sorgulamak ve bunun neticesinde insani duyguları anlayarak davranabilmek bir farkındalık mıdır?
- Ve birçok dini ilmi bilgisi olmasına rağmen insanların duygularını, düşüncelerini anlamayan insanlar var. Tabi ki islamı tam anlamıyla yaşamak kolay değil. Ama benim merak ettiğim empati de diyoruz aslında insani anlayabilmek, insanların duygularına yanıt vermek bir yetenek midir?
- Öyle ise, haksızlık olmaz mı ya da tüm insanlarda var da çoğumuz o seviyeye gelemiyor muyuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahsettiğiniz empati veya karşı tarafa duyarlılık, insanda mevcut olan, fakat çevresel koşullar ve eğitim neticesinde ortaya çıkan bir kabiliyettir. Bireyin daha evvel duyarsız olduğu bir hususta, benzer deneyimleri üzerinden karşı tarafa duyarlılık göstermesidir.

Bu anlamda bazı hadis-i şerifler var ki iki cins arasında deneyimlenmesi imkansız olaylarda bile bir köprü vazifesi yapmaktadır.

Örneğin bir erkeğin doğum yapan bir kadını anlaması imkansızdır. Fakat hadisi-i şeriflerde doğum sancısını farklı rivayetlerde kulak ağrısı veya kemik ağrısı gibi bir erkeğin de deneyimleneceği acılar üzerinden tarif etmesi çok anlamlıdır.

Bu bir penceredir. Kişi bu hadislerle kazandığı çerçeveyi gerek bir çocuğa gerek başka bir hayat karesinde olan insanlara karşı nasıl empati yapıp onunla iletişim yollarını tesis etme adına kullanabilir.

Nitekim Efendimiz (asm) "güvercini vefat eden çocuğa taziyeye gitmesi" bunun muhteşem bir örneğidir.

Elhasıl bu bir yetenektir. Hepimiz bu hususta imtihandayız. Öyle olmasa Efendimiz (asm)'in güzel ahlak sınıfına giren bu ve benzeri kabiliyetlerin, yarın kefe-i mizanda en ağır ameller sırasına gireceği ifade edilmezdi.

Kişinin dini bilgisi bu hususta gerekli ama yeterli değildir. Neyin güzel ahlak olduğunu bilmek ardından bunu tatbik hususunda ciddi bir gayret göstermek vazifemizdir.

Ve elbette ahirette değerlendirmeler de buna göre yapılacaktır.

Hatta bu zamanda sair din mensupları ile iletişim kanallarımızın iman ve itikat sahaları olduğunu nazara alırsak, ciddi bir mesuliyet altında olduğumuz da unutulmamalıdır.