Fakir gayri müslimlere sadaka, zekât, fitre verilir mi?

Soru Detayı

- Dinimizde fakir gayri müslimlere maddi yardım yapmanın yeri nedir?
- Ve bu konuda ayet ve hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğiniz gibi, zekâtın verildiği yerlerden biri de “kalpleri İslamiyet'e ısındıralacak olanlar"dır. Bu nedenle zekâtın bile verilmesi caiz olanlara sadakanın verilmesi de caiz olur. Böylece onların İslam'a ısınmaları sağlanır veya Müslümanlara zarar vermelerine engel olunmuş olur. Yeter ki yardımda bulunduğumuz kimse bu yardımı Müslümanların aleyhinde kullanmasın, kendi ihtiyacına harcasın...