Ezan okunmadan camiye giren kimseye 325.000, ezan zamanı gidene 25.000 kabul olunmuş namaz sevabı verilir, anlamına gelen hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kaynaklarında böyle bir bilgiye rastlayamadık.

“Ezandan önce camiye giren kimseye 325.000 kabul olunmuş namaz sevabı verilir.” ifadesi, şeriatın muvazenesini bozacak niteliktedir. İslam’da imandan sonra en büyük ibadet namaz olduğu hususu alimlerin ittifak ettiği bir gerçektir. Buna rağmen, “Ezandan önce camiye girmek” gibi bir hareketin 325.000 namaza mukabil geldiğini düşünmek olacak iş değildir.

İbn Mace dışındaki Kütüb-i Sitte'de yer alan  aşağıdaki hadis-i şerifin ifadesinden de bu konuda doğru bir anlayışa varmak mümkündür. Ebu Hureyre’nin bildirdiğine göre, Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Kim cuma günü boy abdesti gibi yıkanır ve camiye giderse, bir deveyi sadaka vermiş gibi sevap kazanır. İkinci saatte giden bir inek sadaka etmiş gibi sevap kazanır. Üçüncü saatte giden kimse boynuzlu bir koç sadaka vermiş gibi sevap kazanır. Dördüncü saatte giden ise bir tavuk sadaka vermiş gibi sevap kazanır. Beşinci saatte giden ise bir yumurta sadaka vermiş gibi sevap kazanır...” (Neylu’l-Evtar, 3/229-230).

Buradaki saatten maksat, bilinen saatten çok camiye gitme sırasını belirleyen herhangi bir zaman dilimidir.(bk. a.g.e).

Görüldüğü gibi, bu sahih hadiste, camiye gitme öncelik sırası herhangi bir namaz sevabıyla karşılaştırılmamıştır.