Evrenin sonu var mıdır, silsile şeklinde çöküp yeniden mi oluşacaktır?

Soru Detayı

- Biliyorsunuz Evrenin sonu ile ilgili bir kaç teori var Ve bu teorilerden birisi BÜYÜK ÇATIRTI (Yani evren içine çöktükten sonra Yeni bir Bigbang patlaması oluşması)
- Evrenler sonlu ama silsile şeklinde sonsuza kadar devam etmesi Bu teori eğer gerçekse Evren sonlu ama tekrarlı bir şekilde silsile halinde Çökecek, birleşecek ve tekrar Bigbang patlaması olacak tekrar Çökecek ve birleşecek tekrar Bigbang patlaması olacak ve bu şekilde devam edeceğini söyleyen, iddaa eden bir teoridir. Ve bu teoriyi iddaa eden bilim adamları bigbangtan önce bir evren vardı diyorlar ve bu evrenin sonundan sonra çöküşüyle yeni Bigbang patlaması olacak diyorlar. Ve çoğu yerde kabul gören bir teoridir.
- Eğer bu teori doğruysa bizim dinimizle ters düşmez mi Eğer bu teori doğruysa bizim dinimiz büyük bir sarsıntı ile karşı karşıya mı kalacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Burada bir düşünce saplantısı ve muhakeme tersliği var. Önce, kâinatın sonu ile ilgili bir takım felsefî düşünce ve teorilerin doğruluğu kabul ediliyor. Ondan sonra bu felsefî düşünce ve teortilerin İslâmiyete ters düştüğü ileri sürülüyor.

Bir diğer yanlış düşünce de Allah’ın devreden çıkarılması ve her şeyin başıboş hareket ettiğinin vehmedilmesidir.

Bir düşünce ve teoride İslâmiyete ters düşen bir şey varsa, ya düşünce sistemi yanlıştır veya İslamiyet'in o konudaki görüşü yanlış değerlendirilmiştir.

Diğer taraftan, kâinattaki yıldız ve gezegenler Allah’ın emri, iradesi ve bilgisi dahilinde hareket etmektedirler. “Dur!..” dediği zaman dururlar; “Yürü!..” dediği zaman yürürler.

Yerküresi, güneşin etrafında O’nun emri ve izni ile saatte 108.000 kilometre süratle hareket etmektedir; “Dur!..” emrini aldığı zaman duracaktır.

Galaksiler ve yıldızlar başıboş değil ki, ilanihaiye patlayıp daralarak devam etsin.

O felsefî düşünce Allah’ı kabul etmeyen, her şeyi tesadüfe ve tabiata veren ataist bir düşüncedir. Bilimsel bilgi değildir, dikkate almaya değmez.