Evli olmayanları otele almak caiz mi, alan sorumlu olur mu?

Soru Detayı

- Böyle bir iş yerinde çalışmak caiz mi?
- Ben yeni bir otelde resepsiyon görevlisi olarak çalışmaya başladım. Sahibi muhafazakar bira alkol yok, evli olmayanlar kalamıyor. Hatta bu otele girmeden, evli olmayanları alıp almadıklarını bizzat oteli arayıp sordum ve almadıklarını söylediler. Ben de bu otelde çalışmaya başladım, birkaç gün sonra evli olmayan bir cifti otele aldılar, nedenini sorduğumda internetten rezervasyon yapanları alıyoruz dediler. Ayrıca çalışanlar bazen dışardan gelen evli olmayanları da almamaları gerekirken alıyorlar.
- Hatta patron ilk başta evli olmayan hiç kimseyi almayın demiş, otelde çalışanlarda patronu bunaltıp "tüm oteller alıyor biz neden almıyoruz" diye bunaltmışlar daha sonrada patron ben almayın diyorum demiş, ama alırsanız da size vebalı ben bir şey demem demeye getirmiş.
- Şimdi ben de resepsiyondayım bu işlemlere bazen ben de yardımcı olmak zorunda kalıyorum bunun bana vebali var mıdır,
- Burada çalışmam caiz mi, kazancın haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evli olmayan ve evlenmeleri caiz olan bir çift otele geldiklerinde ayrı odalarda kalacaklarsa otele alınırlar. Aynı odada kalacaklarsa alınmaları caiz olmaz. Alan, aldıran, yardımcı olan sorumlu olur.