Evli çiftlerin, el ele kol kola girmesi günah mı?

Soru Detayı

- El ele tutuşmak kol kola girmek bu devirde diğerlerine nasıl örnek olur?
- Evli çiftlerin dışarıda nasıl davranması gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evli olanların el ele, kol kola girmesi elbette günah olmaz.

Ancak bunun günah olmaması, toplum içinde hiçbir sakıncasının da olmadığı anlamına gelmez.

Bu ve benzeri durumları, gerekli olup olmadığına ve yanlış anlaşılma riskinin bulunup bulunmadığına bakarak değerlendirmek gerekir.

Özellikle kalabalık yerlerde kaybolmamak, araya başkalarının girmesine engel olmak için yapılırsa bir sakıncası yoktur.

Hiç gerek yokken toplum içinde el ele dolaşmak uygun olmayabilir. Buna dikkat etmek iyi olur.

Ayrıca karı kocanın her türlü sevgi göstergeleri özel ortamlarında yapılmalıdır.

Neyi, nerde, nasıl yapacağımıza, bulunduğumuz ortamı ve toplumun durumunu dikkate alarak karar vermeliyiz.

Özetle, duruma ve ihtiyaca göre, sarmaş dolaş olmadan ve bir sevgi göstergesi hissi vermeden, evli olanların el ele ve kol kola olmasının bir sakıncası olmaz denilebilir.