Evlenirken abla veya abi sırası diye bir şey var mı?

Soru Detayı

- Evlenirken abla veya abi sırası diye bir şey var mı dinimizde?
- Ablası veya abisi evlenmeden küçüğünü evlendirmekte bir sakınca var mı?
- Büyüğü veya küçüğün, kız veya erkek olması fark eder mi?
- Örneğin, evlenmek için ablamı beklemek zorunda mıyım?
- Ablam evlenmiyor. Ben de onu beklemeli miyim? Ablamın razı olması şart mı evlenmem için. Evlenmek için ondan izin almam gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinen evlenmek için kişinin abisinden ve / veya ablasından izin almasına gerek olmadığı gibi, büyükten küçüğe doğru evlenilmesi gerektiğine dair de bir sıra zorunluluğu yoktur.

 Burada aslolan örfe göre hareket etmek olmalıdır.

Ayrıca anne baba ile istişare edilmelidir.