Evlenip cennete gitmek, çifte standart değil mi?

Soru Detayı

- Gerek sizlerden gerek başka kaynaklardan bir türlü cevabını bulamadığım sorunun başka şeklini sormak istiyorum...
- Ben bu dünyada evlenme umudumu kaybettim sayılır. Artık vakit namazlarında dahi dua etmiyorum neredeyse. Karşılığını cennette alacaksın diyeceksiniz başkaları her şeyi yaptı flört de yaptı zina da yaptı üzerine evlendiler... Enayi olan veya kaderi kötü olan bizlermişiz. Biz de kötü birisi olsaydık dediğim şeyleri yapsaydık işler biraz daha iyi giderdi sanki.
- Cennette makamlar olacak; kendimi koruduğum için veya kaderimize yazılmadığı için cennette makamın iyi olacak diyeceksiniz.
- Peki evlenip cennete gidenler çifte standartlı olmuş oluyor bu adalet mi peki?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sözlerinizden imanlı bir insan olduğunuzu, beş vakit namaz kıldığınızı anlıyoruz; ne mutlu sizlere!

Buna göre kadere, hayrı da şerri de Allah'ın yarattığına, Allah’ın adil-ı mutlak olduğuna, hiç kimseye haksızlık etmeyeceğine de iman etmişsiniz demektir.

Bu inanç sahibi bir insan olarak, zerre kadar yapılan bir hayrın da bir şerrin de ahirette karşılığı olduğuna da inanmışsınız demektir.

Bu çerçevede sizin gibi iffetini koruyarak günah işlemeyen birisine göre, flört eden veya zina eden birisinin, tekrar evlense bile yaptığı günahın karşılığını göreceğine inanmak da o imanın gereğidir.

Madem hiçbir günah karşılıksız kalmayacak, o zaman günah işleyenlere imrenmek yerine onlara daha çok acımak gerekir.

Eğer olaya Allah'ın adaleti açısından bakarsak, şöyle de düşünebilirsiniz:

Tabii ki evlilik, dünya hayatında kişiye huzur sağlayan, haz veren bir kurumdur. Ama unutmayın ki kişinin dünya hayatından mutlu olması, huzurlu olması ve keyifli olması için tek yol da evlenmek değildir. Nitekim evlenip de çok huzursuz çok mutsuz, çok perişan olan insanlar olduğu gibi, evlenmeyip de çok huzurlu çok mutlu olan insanlar da vardır.

Bu açıdan bakıldığında hayatta mutluluğun önemli kaynaklarından birinin evlilik olduğu bir gerçek ise de bu mutluluğun tek kaynağının evlilik olmadığını da göreceksiniz

Yaşınızı ve cinsiyetinizi bilemiyoruz, ama şu bir gerçek ki, insan her yaşta evlenebilir. Bu konuda ümidinizi kesmeyin. Nitekim karşı cinsten şu anda evlenmek isteyip de sizin gibi evlenemeyen binlerce insan vardır. Muhtemelen sizin de onların da kriterleri yüksektir. Belki kriterleri düşürüşseniz, evlenmeniz de mümkün olabilir. Çünkü evlilik hayatında mutlu olmak için illa da yüksek kariyerli, maddi durumu iyi, ideal bir fiziği olması şart değil.

Dünya hayatının da ahiret hayatının da huzuru ve mutluluğu aynı denkleme dayanır: Ödülü erteleyebilme iradesini ortaya koymak. Ödülü ertelemeyenler kısa vadede kendilerini iyi hissetseler de uzun vadede yüksek bedel öderler.

İşe gitmeyen kişi, ders çalışmayan evde uyuyan öğrenci, koşmayan sporcu, zina eden adam, namaz kılmayan kişi kısa vadede nefsani ödülünü alsa da uzun vadede bedelini ödeyecektir.

Bundan dolayı iki dünyada da mutluluğun anahtarı kişinin vereceği şu karardadır:

Kişi, kısa vadede kendisine mutluluk ve haz veren, ama uzun vadede ona bedeller ödetecek davranışları mı seçecek, yoksa kısa vadede onu yoran, zahmete sokan, ama uzun vadede bedelini sonsuz ve ebedi saadet ve mutluluk olarak alacağı davranışları mı seçecek?

Karar ve tercih sizin...