Evimde bulunmayan üvey kız ile evlenmek serbest mi?

Soru Detayı

- Nisa 23’teki, kendileriyle birleştiğiniz eşlerinizden olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız size haram kılındı, ayetine göre evlendiğim kişinin evimde bulunmayan kızıyla da evlenmek serbest mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hiç kimse, üvey kızıyla evlenemez. Kızın annesi boşansa da ölse de yine evlenemez. Kendi evinde olsun olmasın, asla onunla evlenemez.

Alimlerin hemen hemen ittifakına göre, ayette “evlerinizde olan üvey kızlar” ifadesi, “evde olma” şartını değil, genel bir âdeti seslendirmektedir. Çünkü ekseriyetle üvey kızlar annelerinin evlendiği üvey babalarının evinde ve terbiyesinde kalırlar.

Ayette bu geleneksel vakıa nazara verilmiştir.

Ayrıca bu ifadenin kullanılması, üvey babaların üvey kızlarını;

- Asıl kızları gibi görmesini sağlamaya,
- Öz kızlarının ve onların neslinin yakınlığı ve mahremiyeti gibi algılamayı güçlendirmeye
,

yöneliktir.(bk. Razi; Kurtubî; Tefsiru’l-Menar, İbn Aşur; Şaravî; el-Merağî; Zuhayli/el-Münir, ilgili ayetin tefsiri.)