Eteği uzun ve yerde sürünen elbise giymek kibir midir?

Soru Detayı

- Bu elbise ile kılınan namaz geçerli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eskiden, elbisenin eteği uzun olup yerde sürünmesi kibir sayılırmış, bu sebeple hoş karşılanmamıştır. Ancak şimdilerde bu durum kibir değil, aksine pasaklılık, hoş olmayan bir durum olarak görülmektedir.

Bu sebeple eteği uzun olan elbise ile namaz kılmakta bir sakınca yoktur; namazın kabul olmaması gibi bir durum da söz konusu değildir.

Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken husus: Müslümanın elbisesi temiz olmalıdır. Elbisenin temizliği namaz kılmak gibi ibadetler açısından önem arzeder. Uzun ve yerde sürünen bir elbiseye necaset bulaşması ihtimali de vardır. Bu açıdan dikkatli olmak gerekir.