Efendimiz pantolon paçalarının iki topuğun üstünde olmasını emrediyormuş, bundan aşağı ateşmiş. Bu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmaktadır:

"Üç sınıf insan vardır ki Allah Teâlâ kıyamet gününde bunlara iltifat buyurmaz, yüzlerine bakmaz, onları tezkiye etmez, korumaz. Onlar için can yakıcı bir azap vardır. Bunlar: Elbiselerini kibirlenerek yerlerde sürüyen, yaptığı iyiliği başa kakan ve satılık eşyasını yalan yeminle kıymetlendirmeye çalışan kimselerdir." (Müslim, İman, 171; Ebû Davûd, Libas, 25; Nesâî, Buyû, 5; İbn Hanbel, V, 148, 158)

Gazab-ı ilâhiye sebep olarak Hz. Peygamber (asm) insanın elbisesini sürüyerek çalım satmasını ve kibirlenmesini de göstermiş ve:

"Elbisesini kibirle yerde sürüyen kimseye Allah merhamet nazarı ile bakmaz." (Müslim, Libâs, 42)

buyurmuştur. Bu hadis-i şerifler ahlâkı bir kusur olan kibrin Allah nezdinde ne derece kötü kabul edildiğini anlatmaktadır. Bir başka kibir şekli olan hakka karşı büyüklenmek ise kâfirlikle bir kabul edilmiş ve lanetlenmiştir. Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurur:

"Mütekebbirler kıyamet gününde, insan şeklinde küçük karıncalar gibi haşredilir. Bütün her taraflarından zillet onları kuşatır..." (Tirmizî, Kıyâme, 47; Ahmed b Hanbel, II, 179).

Hadislerden anlaşılan; uzun elbise giymenin ve elbisenin eteklerini yerde sürüyerek yürümenin kibir alameti sayılmasıdır. Hadislerde men edilen aslen kibirdir. Hadisin ifade ettiği elbise, o zamanın şartlarına göre giyilen cübbe ve entaridir. Günümüzde pantolonun paçasının uzun olması kibir alameti olmadığı gibi aksine pejmürde giyim gibi de algılanabilmektedir.

Sonuç olarak, pantolonun paçasının yerde sürünecek şekilde aşağıda olması kibir amacıyla olursa, hadisin hükmü altında değerlendirilir. Ancak normalde halkın giydiği ölçüde kibir amacı olmadan giyinmekte bir sakınca yoktur.