Eşkıyanın zulmünden kurtulmak için yapılan dua hangisi?

Soru Detayı

- Ebu Malak ismindeki sahabenin eşkıyanın zulmünden (4 rekat namaz kıldıktan sonra) sığınma duası var. Ebu Malak eşkıyayı öldürmüştür.
- Bu duanın 4 farklı şekli var. Orijinali hangisidir, hangi kaynakta geçer sıhhat durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen olay, bazı dua kitaplarında ve sahabilerin hayatlarının anlatıldığı eserlerde -bir kısım farklılıklarla beraber- anlatılmaktadır.

İbn Ebi’d-dünyanın aktardığı şekliye bu rivayet şöyledir:

Hz. Enes (ra) anlatır:

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselamın ashabından Ebu Muallak (Ebu Malek veya Abu Milak) künyesiyle bilinen bir sahabi vardı. Bu zat, kendisi için ve başkaları ile ortaklık kurarak ticaret yapardı. Dürüst ve takva sahibi bir kimseydi. Bir defasında yine yola çıkmıştı. Karşısına çıkan silahlı bir hırsız:

“Neyin varsa çıkar, seni öldüreceğim.” dedi. Ebu Muallak:

“Maksadın mal almaksa al!” dedi. Hırsız:

“Ben sadece senin canını istiyorum.” dedi. Ebu Muallak:

“Öyleyse bana müsaade et de dört rekat namaz kılayım.” dedi. Hırsız:

“İstediğin kadar kıl!” dedi.

Bunun üzerine Ebu Muallak önce abdestini alır, sonra da namazın son secdesinde şöyle dua ederek dört rekat namaz kılar:

 يَا وَدُودُ، يَا ذَا الْعَرْشِ الْمَجِيدِ، يَا فَعَّالُ لَمَّا يُرِيدُ، أَسْأَلُكُ بِعِزِّكَ الَّذِي لَا يُرَامُ، وَمُلْكِكَ الَّذِي لَا يُضَامُ وَبِنُورِكَ الَّذِي مَلَأَ أَرْكَانَ عَرْشِكَ، أَنْ تَكْفِيَنِي شَرَّ هَذَا اللِّصِّ، يَا مُغِيثُ أَغِثْنِي، يَا مُغِيثُ أَغِثْنِي، يَا مُغِيثُ أَغِثْنِي

Ya Vedûd! Ya ze’l-Arşi’l-Mecîd! Ya Fe’âlün limâ yürîd! Es’elüke’l-lezi lâ yürâmü ve mülkike’l-lezi lâ yüdâm. Ve bi-nûrike’l-lezî mele’e erkâne Arşike ve en tekfiyenî şerra hâze’l-lissa Ya Muğîsü eğısnî! Ya Muğîsü eğısnî! Ya Muğîsü, eğısnî!

Ebu Muallak, bu duasını üç defa tekrarladı. Birden bir atlı belirdi. Elindeki mızrağı atının iki kulağı arasına yerleştirmiş bir şekilde süratle eşkıyaya doğru yöneldi. Eşkıya, atlıyı görünce ona doğru yöneldi ise de atlı, elindeki mızrağı eşkıyaya öyle bir vurdu ki, anında can verdi. Atlı Ebu Muallak’a dönerek; “Kalk” dedi.

Ebu Muallak: “Anam babam sana feda olsun, sen kimsin?” diye sordu.

Atlı: “Ben dördüncü kat gökte bulunan bir meleğim. Sen ilk dua ettiğin zaman göğün kapılarının gıcırdayıp ses verdiğini işittim. İkinci defa dua yapınca gökte bulunan meleklerin feryadını işittim. Sonra üçüncü defa dua edince, bana ‘Bu, sıkıntı içindeki bir kulun duasıdır.’ dendi. Ben Allah Teala'dan, dua edene yardım etmek ve zalimi öldürmek için izin istedim. İzin verildi ve sana yardıma geldim.” dedi.

Bu olayı nakleden Hz. Enes şöyle der: “Kim bir abdest alır, dört rekat namaz kılar ve bu dua ile Allah Teala'dan bir şey isterse, sıkıntı içinde olsun olmasın, duası kabul edilir.” (bk. İbn Ebi’d-Dünya, Mücabü’d-dave, 1/27; İbn Hacer, el-İsabe, 7/313, no: 10557, İbnü’l-Esîr, Üsdü’l-Ğabe, 1/1248)

Bu rivayetin sıhhati konusunda bir bilgiye ulaşamadık.