Erkek, annesine bakmak için eşinden yardım isteyebilir mi?

Soru Detayı

- Erkek, çok zayıf, hasta ve yatalak olan annesine bakmak için eşinden kendisine yardım etmesini isteyebilir mi?
- Evliyim ve iki küçük çocuğum var. Annem Covid-19'un başlangıcından bu yana son iki yıldır yatalak. Bu pandemi krizinde özellikle sokağa çıkma yasağı varken anneme hemşire bulamadım ve ücreti ödeyemedim.
- Ayrıca virüsü yayma konusunda bilinçliydim, bu yüzden yardım için evde kimseyi aramaktan kaçındım.
- Ben sadece annemi kaldırabilir, onu dik oturtabilir ve tuvalete taşıyabilirdim. Yıkanmak için her zaman eşimi yardıma çağırmak zorunda kaldım, ama bu süreçte her zaman gerektiğinde pisliği kendim temizlemeye çalıştım. Buna ek olarak, eşime yemek pişirmede, temizlikte, çamaşır yıkamada, çocuk bakımında sadece eşimi yeterince dinlendirmek için yardım ettim ve her zaman iyiliğini takdir ettim ve temel ihtiyaçları karşıladım.
- Sokağa çıkma yasağı biter bitmez annem için bir hemşire tuttum. Şimdi evli kız kardeşim ve hemşire anneme bakıyor.
- Kayınvalidem, karımın annem için yaptıklarından dolayı beni eleştirir. Ne zaman eşime şikâyet etsem ya da herhangi bir konuyu açıklamaya çalışsam bana yaptığı "büyük iyiliği" hatırlatıyor, bu benim zayıf noktam oldu.
- Sanki bir günah işlemişim gibi hissettiriyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimseyi bir işe, davranışa mecbur etmek, yapmadığı takdirde maddi manevi zarar verme tehdidi ile olur.

Böyle bir tehdit bulunmadan eşiniz veya -annenize bakmakla yükümlü olmayan- bir başkası gönüllü hizmet verirse, Müslümanca davranmış olur.

Müslümanın Müslümana yardımının değeri konusunda bir küçük kitap oluşturacak kadar ayet ve hadis vardır, bu yardım bir ibadettir.

İnsan Allah rızası için yaptığı bir işi, hizmeti başa kakarsa, Müslümanca hareket etmemiş olur.