En uygun tatil mekanı sağlayan mobil uygulama caiz mi?

Soru Detayı

- En uygun tatil mekanlarının bulunmasını sağlayan mobil uygulamanın (Uygulamanın geliştireni yani sahibi için) kazancı helal midir?
- Bir mobil uygulama düşünün. Uygulamanın amacı; tatil yapmak isteyen bir kullanıcı için en uygun tatil mekanlarının mekan sahipleri tarafından uygun teklifler gönderilerek listelendiğini ve birini seçtiğini düşünün. Yani mobil uygulama şunu yapmayacak; tatil mekan resimlerini göstermeyecek özellikleri hakkında bilgi vermeyecek.
- Sadece dışarıdan tatil yeri sahibi yine bu mobil uygulamayı kullanarak tatil yapmak isteyene teklif sunacak. Tabi teklif sunarken bu tatil yeri sahibi mekanları alakalı her türlü fotoğrafı tatil isteyene mobil uygulama üzerinden gönderebilir. Kısacası Görevi en uyun tatil mekanını buldurtmak.
- Bu durumda kullanıcı eğer içkili tatili seçerse veya seçmezse kendisi mi sorumludur?
- Biz uygulamamızda içkili mi içkisiz mi istersiniz diye soru sormuyoruz.
- Tatil mi istiyorsun bekle, teklifler gelsin birini beğendiysen anlaşma size kalmış gibi.
- Bu tarz mobil uygulamalarda ölçüt ne olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gidilmesi caiz olmayan mekanların reklamını yapmak ve kiralamaya, alım satıma aracı olmak caiz değildir.

Bir yere gidecek olan kişi(lerin) orada günaha girecekleri kaçınılmaz ise, bunu öğrenmeniz ve aracı olmaktan kaçınmanız gerekir.