En hayırlı kadın, başka erkeklerin hayallerinde gezmeyen kadındır, anlamında bir rivayet var mı?

Soru Detayı

- Medineli kadınlar hayırlı kadının mahiyetini merak etmişlerdi. Hz Fatıma’ya (r.a) sordular : ''Ya Fatıma! En hayırlı kadın kimdir?'' cevabı düşündürücüydü: “Başka erkeklerin hayallerinde gezmeyen kadın!”
- Böyle bir rivayet var mı?
- Böyle bir paylaşım yaptım bir sosyal ağda. Eğer Hz. Fatıma böyle demediyse ben ona iftira mı atmış olurum?
- Bu paylaşımımı silmeli miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlayamadık.

- Evet, kaynağı bilinmeyen bir bilgiyi internette paylaşmak veballidir. Bunu silmekte fayda vardır. Çünkü, birçok insana gerçek olmayan bir bilgiyi empoze etmek birçok yönden etik değildir.

- Ayet ve hadisleri veya sahabe sözü ya da bir alime ait olduğu söylenen bilgileri aktarırken, mutlaka kaynaklarını eklemek gerekir. Kaynakları yoksa paylaşmak doğru olmaz. Nitekim internette ayet diye aktarılan birçok bilginin ayet olmadığı, yine hadis diye aktarılan birçok bilginin de hadis olmadığı görülmektedir.

Ayet olmayan bir söze ayet demek nasıl günah ise, hadis olmayan bir söze hadis demek de günahtır. Bu açıdan kaynağı olmayan veya kaynak verilse bile doğruyu yansıtmayan bilgileri asla paylaşmamak ve aktarmamak gerekir.