Ebu Leheb'in karısına ne oldu?

Soru Detayı

- Ebu Leheb'in ölümünden sonra eşine ne olduğunu sormak istiyorum, internette Ebu Leheb'in eşinin ölümünü bulmaya çalıştım ama hiçbir yerde bulamadım, kafir olarak mı öldü?
- Ebu Leheb'in oğlunun şehadet getirdiğini duydum ama Ebu Leheb'in ölümünden sonra eşine ne oldu?
- Nasıl öldü veya şehadet getirdi mi ya da Kuran'ın buyurduğu gibi kafir olarak mı öldü?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam âlimleri, Kuran’da açıkça ifade edilmiş bir haber olduğu için, ayrıca nasıl öldüklerine dair fazla bir araştırmaya ihtiyaç duymamış olabilirler. Yalnız Ebu Leheb’in Bedir savaşından hemen sonra öldüğünden dolayı, o bağlantı ile ondan söz etmiş olabilirler. Hz. Peygamber (asm) Efendimize eziyet eden asıl kimse, Ebu Leheb’dir. Karısı ise onu desteklemiştir.

Kuran’da da Surenin ilk 3 ayetinde Ebu Leheb’den, son iki ayetinde ise karısından söz edilmiştir.

Erkeğin imansız gitmesi açıkça görülen bir olay olması sebebiyle, karısının da aynı yolun yolcusu olduğunda şüphe edilmediği için, ölümünün de aynı yolda olduğu düşünüldüğünden, ayrıca üzerinde durulmamış olabilir.

İbn Aşur, Ebu Leheb’in hanımının şirk üzere öldüğünü bildirmiştir. (bk. et-Tahrir ve’t-Tenvir, ilgili yer)

Keza, Ebu Leheb’in karısının da imansız gittiğini bildiren önemli Arapça makaleler vardır. Buna göre, bu kadın Hz. Muhammed (asm) Efendimize verdiği eziyetin bir karşılığı olarak, kocasının çok çirkin ölümünü gördükten sonra oğlu Utbe’nin de bir aslan veya bir ayı tarafından kafası koparılarak öldürüldüğünü gördü. Sonra iki çocuğunun Mekke fethi sırasında Müslüman olduğunu gözleriyle gördü. Bütün üzücü olaylardan sonra acı içerisinde kıvranırken, bir gün yine Kuran’da “boynundaki mesed” olarak aktarılan bir ipi boynuna takarak dikenli otları taşımaya çalışırken, birden yere düştü ve boynundaki ip boğazını sıkarak müşrik olarak ölümüne sebep oldu. (bk. el-Beyan, Ummü cemil Fil-Kur’an; Fatıma Ali, Kıssatu Ümmi Cemil, Zevcetu ebu Leheb)

Bu tespitlere göre, “Boynunda da ipten bükülmüş bir halat bulunacak” mealindeki ayetin cehennemdeki halinin tasviri olduğunu söyleyen âlimlerin bu yorumu yanında, “Hz. Peygamber (asm) Efendimize eziyet vermek için boynunda bir ip taşıdığı gibi, ölümü anında da dikenli odunları taşıdığı bir sırada kullandığı iple boğulup idam edileceğine de bir işaret sayılır...