Ebu Cehil, Peygamberimize çirkin demiş mi?

Soru Detayı

- Bu hadise yaşanmış mı?
- Bir gün Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) ve Ebubekir (ra) beraber geziyorlardı. Karşılarına Ebu Cehil çıktı. Ebu Cehil, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (SAV) ‘i gördü ve ‘Haşimoğlularından bir çirkin belirdi.' dedi. Peygamber efendimiz haddini fazlasıyla aştın fakat doğru söyledin dedi…
- Bu anlamda bir rivayet var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mevlana Hazretleri bu anlamda bir bilgiyi naklederse de hadis kaynaklarında bulamadık.

Mevlana’nın, herkesin aleme kendi görüşü zaviyesinden baktığını ve aslında kendini anlattığını açıklamak için aktardığı bu bilgi şöyledir:

Ebu Cehil bir gün Hz. Peygamber (asm) Efendimize dedi ki:

– Haşim oğulları sülalesinde senden daha çirkin suratlı biri gelmemiştir.

Resulullah Efendimiz buyurdu ki:

– Haddini aştın ama yine de doğru söyledin.

Biraz sonra Hz. Ebû Bekir (ra) Peygamber Efendimizin (asm) yanına gelince,

– Ey güneş yüzlü resul! Senden daha güzel, daha parlak bir yüz görmedim, dedi. Resul-i Ekrem Efendimiz bunun üzerine,

– Ey aziz dost, ey değersiz dünya kaydından kurtulan, doğru söyledin, dedi.

Orada bulunanlar,

– Ey Yüce Peygamber! Bu ikisi birbirine zıt şeyler söylediler, sen her ikisine de “Doğru söyledin” buyurdun. Bunun sebebi nedir, diye sordular.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz:

Ben Allah’ın cilaladığı bir ayna gibiyim, bana bakan kendini görür, buyurdu. (bk. Mevlana, Mesnevi, 1. 2365-2370)