Ebu Bekir'in yediği, sizin bildiğiniz ciğerlerden değildir?

Soru Detayı

- Sanal alemde dolaşan "Ebubekir'in yediği sizin bildiğiniz ciğerlerden değildir" Rivayetinin tahkik ve tahrici Nedir?
- Ebubekir'in yediği, sizin bildiğiniz ciğerlerden değildir.
— Ya Resûlallah! Ebubekir her akşam evinde ciğer kebabı yapıp yediği halde, bize bir lokma bile vermiyor. Biz onun komşuları olarak şikâyetçiyiz, dediler.
Hazreti Resûlüllah:
— Bundan sonra yine ciğer yediğini anlarsanız, bana da haber verin o yemek başında iken baskın yapalım, buyurdu. Aradan birkaç gün geçmişti ki, bir sahabi gelip:
— Ya Resûlallah! Şu anda evden yine ciğer kokusu gelmeye başladı. Pişiriyor olması lâzım, dedi.
 Peygamberimiz meselenin hakikatini eshaba söylemiyor, gözleri ile görmelerini istiyordu. Hep beraber Ebubekir'in evine gittiler. Eve yaklaştıklarında hakikaten evden ciğer kokusu gelmeye başlamıştı. Kapıyı çalıp içeri girdiler, baktılar ki, Hazreti Ebubekir'in evinde ciğer değil, bir parça et bile yok.
Eshap hayret içinde kalmıştı. Resûl-ü Ekrem meseleyi şöyle izah etti:
— Ebubekir'in yediği, sizin bildiğiniz ciğerlerden değildir. Onun kendi ciğeri Allah korkusundan yanıp - tutuşmakta, siz ise onu ciğer pişirip yiyor sanmaktasınız. Şikâyet eden eshap mahcup, Resûlüllah memnun vaziyette ayrıldılar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu hikayeye kaynaklarda rastlayamadık. Sorudaki uzunca şekliyle, bunun doğru olmadığını düşünüyoruz.

- Bir kaynakta, Hz. Ebu Bekir’in faziletinden söz edilirken, “rivayetlerde geldiği gibi, Nefes aldığında pişmiş ciğer kokusu geliyordu.” (Afifuddin el-Yafii, Miratu’l-cinan, 1/60) şeklinde senetsiz sepetsiz bir tek cümle vardır.

- Bir rivayete göre, Hz. Ömer, Ebu Bekir’in vefatından sonra onun hanımına, kendisinin özellikle gecelerde nasıl ibadet ettiğini sordu. Hanımı, bu konuda gerekli bilgiyi verdikten sonra şunları söyledi:

“O her cuma gecesi kalkıp abdest alır, namaz kılar, ardından kıbleye yönelmiş olarak başını dizlerinin üzerine koyardı. Seher vakti olunca başını kaldırır ve yukarılara doğru nefes alırdı. Bu nefesinden ötürü evde pişmiş / kızartılmış ciğer kokusu gelirdi.”

Bunun üzerine Hz Ömer ağladı ve “İbn Hattab’ın hiç kızartılmış ciğeri olur mu?” dedi. (bk. el-Muhibbu’t-Taberi, er-Riyadu’n-nadire, 1/133)

- el-Emini’nin dediği gibi, peygamberler özellikle Hz. Muhammed (asm), Ebu Bekir’den çok daha fazla Allah’tan korkuyordu. Eğer bu hikaye doğru olsaydı, Ondan daha fazla böyle bir kokunun gelmesi gerekirdi. Halbuki böyle bir bilgi yoktur.(Abdul-Huseyin el-Emini, Min hayati’l-Halîfeti Ebibekir)

- Sorudaki şekliyle bu hikayenin uydurma olduğunda şüphe yoktur. Sadece “ciğer kokusu” da hiçbir senede dayanmadığı gibi, makul da görünmemektedir.