Dünyevi ve uhrevi zihniyeti uyuşan bir arkadaş aramalı mıyım?

Soru Detayı

- Benimle dünyevi ve uhrevi zihniyeti uyuşan bir arkadaş bulamıyorum, sık sık yalnızlıkla ve çaresizlik duygusuna kapılıyorum.
- Çabalamaya devam mı etmeliyim, yoksa bekleyip tevekkül mü etmeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Belki yanlış yerde arıyorsunuzdur veya kriterleriniz çok fazla dünyevidir ve bunların derûni manalarına inemiyorsunuzdur.

Allah’a ve iman esaslarına ihlasla iman eden, 5 vakit namazını huşu içinde kılan, büyük günahlardan kaçınıp, haram helallere dikkat eden çok insan var elhamdülillah. En büyük ve olmazsa olmaz kriterimiz bu olmalı.

Bundan sonrası ise teferruat, yani dünyevi tercihler;

- Siz mavi seversiniz, karşıdaki kırmızı,

- Siz balık seversiniz, karşıdaki et,

- Siz gezmeyi seversiniz, karşıdaki sakinliği,

- Siz deniz manzarası seversiniz, karşıdaki yeşillik…

Bu teferruatlar aslında ayrıştırıcı değil, hepsi Allah’ın esmasının değişik kişisel tercihlerde okunabilmesine vesile olan farklılıklardır.

Önemli olan beraberce günde 5 vakit aynı kıbleye yönelip “Allah!” diyebiliyorsanız, sırasıyla O’nu, Rasulullah’ı ve Allah yolunda olmayı her şeyin üstünde tutabiliyorsanız, daha ne ister bir insan.

Siz gene de sabır ve tevekkül ile arayınız, mutlaka bulacaksınız.

Ve şöyle dua ediniz;

“Allah’ım! Seni seveni bana, beni seveni sana sevdir!”